دبیرستان پسرانه دوره اول دارالقرآن الکریم اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان

پیام تبریک مدیر دبیرستان در استانه عید سعید نوروز

                     بسم الله الرحمن الرحیم

دانش آموزان عزیز وخانواده های محترم

ضمن عرض سلام وادب وتبریک، سلامتی وتوفیق شما عزیزان را درسال نوآرزومندم.

تبریک از برکت است که هم ظاهردارد و هم باطن و باید به هر دو توجه داشت .

در ایام عید که ظاهر خوبی دارد یعنی فرصتی برای دید و بازدید و سفر و شادی است و شهر و روستاها و خانه ها برای پذیرایی آماده است و هوای معتدل همراه با سبزی زمین و شکوفه های درختان و امثال آن زیبایی خاصی دارد. سزاوار است که این ظاهر زیبا با باطن زیبا همراه باشد و تبریک ظاهری همراه با برکت عملی باشد . دید و بازدیدها قالب و تبریک ظاهری است، ولی قلب آن این است که:

۱-دردید وبازدید ثروتمندان فامیل،مخفیانه ازفقرای فامیل دستگیری کنند.
۲-اگر میان فامیل افرادی با هم کدورتی دارند آنان را آشتی دهیم.
۳-اگرنوجوانی ازفامیل در درس های خود ضعیف هست به اوکمک شود.
۴-اگر شخصی گرفتار بدهی یا زندان است آن را نجات دهیم.
۵-اگر در جلسات گناه می شود با برخورد خوب ، مانع شویم.
۶-اگر برای بعضی از افراد فامیل سؤال و شبهه ای مطرح شده واسطه شویم و جوابش را از یک دانشمندی دریافت و شبهه آن را برطرف کنیم.
۷-اگر در فامیل و همسایگان خانواده شهداء و جانبازان  وجود دارند ، دیدار با آنان را بر دیگران مقدم بداریم.
۸- در سفر از کسانی که در جاده ها خدمت می کنند (پلیس، هلال احمر، راهداری) حداقل با زبان  ، تشکر کنیم.

اسلام عزیزدر کنار سفارشات عمومی  سفارش ویژه برای بستگان نیز دارد   . یک جا به پیامبر می فرماید بستگان نزدیک خود را از خطرها دور کن ( و انذر عشیرتک الأقربین) و در جای دیگر می فرماید خودتان و بستگانتان را از آتش دوزخ حفظ کنید ( قو أنفسکم و اهلیکم ناراً ) که در حدیثی مراد از این حفظ آن است که آنان را به نماز و زکات و تقوا سفارش کنیم .

و در جایی دیگر می فرماید، لقمان حکیم فرزندش را به نماز و امر به معروف و نهی از منکر و تواضع نسبت به مردم و توجه به معاد سفارش کرد.جالب آن که قرآن درباره پیامبر می فرماید او در کنار نبوت و رسالت به خانواده خود رسیدگی ویژه داشت.

تبریک یعنی دید و بازدید خود را با این امور رشد وبرکت دهیم. اینکه خداوند به پیامبر می فرماید ما به تو کوثر دادیم و مراد کوثرحضرت  فاطمه س و معنای کوثر خیر فراوان است. ناگفته پیداست عطای خداوند بزرگ به بهترین فرد هستی کوثر و خیر فراوان است. ما نیز می توانیم بانیت خالص و همت بلند و خدمت بی منت و دستگیری از دیگران تا حدی از خود کوثر بسازیم، یعنی خود و کارهای خود را  تا آنجا که می شود به خیر زیاد و کوثر تبدیل کنیم.

ساده ترین راه برای تبریک و برکت و کوثر آن است که دیگران را در خوبی ها شریک کنیم و همت خود را از مسائل فردی و جزئی به مسائل عمومی سوق دهیم همانگونه که نماز ما را اینگونه تربیت می کند :

۱- پروردگارا همه ما را (نه فقط من را ) هدایت کن ( إهدنا)
۲- و در سلام می گوییم السلام علینا نه سلام به یک شخص
۳- و می گوییم خداوند شنونده ستایش همه موجودات است (سمع الله لمن حمده) نه فقط شنونده ستایش من و نفرمود سمع الله لحمدی
۴- در سراسر قرآن و روایات و برنامه های پیامبر و اهل بیت معصومش صدها نمونه به چشم می خورد که رشد و برکت و سعادت و خوشی را فقط برای خود نمی خواستند بلکه برای همه میخواستند و این است معنای تبریک و کوثر.در پایان ضمن آرزوی فرج امام عصر عج  ودعا برای شما عزیزان ، سال خوبی را برایتان آرزومندم. از نماز در سفر غافل نشوید؛چرا که نماز، سفر شما را پر خیر و برکت می کند.نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...